روز صلح

? به مناسبت روز صلح

?۲۱ سپتامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل “روز جهانی صلح” نام گرفته است. انگیزه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل از نام‌گذاری این روز به این عنوان، ترویج صلح در میان ملت‌های مختلف جهان بوده‌است، انگیزه‌ی دنیایی بهتر برای کودکان که به دور از اختلافات عقیده، رنگ، نژاد و مذهب در کنار هم رشد کنند و شکوفا شوند.

?کودکانی که در ساعت‌های طولانی به جای درس خواندن انتخابی جز کار بر سر چهارراه‌ها و کارگاه‌های زیرزمینی ندارند و یا کودکان دیگری که در این دنیا زیر رگبار و آتش جنگ‌های داخلی و خارجی سرزمینشان قتل عام می‌شوند، تمام سرنوشت آنها به صلح گره خورده است، صلحی که نیاز حیات هر جامعه محسوب می‌شود.

?در اعلامیه‌ی این مجمع آمده است: «این روز باید رسماً به این عنوان نامیده و جشن گرفته شود. از این روز باید برای مراقبت از ایده‌ی صلح و تقویت آن چه در درون کشورها و اقوام مختلف و چه در میان آنها بهره گرفت.»
سازمان ملل تمامی سازمانهای دولتی و غیردولتی و عامه‌ی مردم را در این روز به صلح و آرامش دعوت می‌کند. این روز “روز آتش‌بس جهانی” نیز نام گرفته است.

قرن نوزدهم ، آغاز روز جهانی صلح

?اما ایده‌ی “روز جهانی صلح”، به قرن نوزدهم بازمی‌گردد. اولین‌بار در این قرن، در برخی کشورهای اروپایی، مردم بسیاری در راه ایجاد رابطه‌ی صلح‌آمیز میان کشورهای گوناگون تلاش کرده و با برپایی نمایش‌ها یا پخش تصاویری در این رابطه، توجه عمومی را به این مسئله جلب می‌کردند. در سال‌های ۸۰ قرن نوزدهم کلیسای کاتولیک در بریتانیا درخواست کرد تا آخرین یکشنبه‌ی پیش از کریسمس را به صلح اختصاص دهند. امروز هم کلیسای کاتولیک “روز صلح” را اول ژانویه جشن می‌گیرد.

روز جهانی صلح در آلمان

?”روز جهانی صلح” در کشور آلمان معمولاً ۱ سپتامبر است. این روز در آلمان مصادف است با “روز مخالفت با جنگ” که در آن از آغاز جنگ جهانی دوم یاد می‌شود.
سازمان ملل همه ساله به مناسبت بزرگداشت “روز جهانی صلح” به کمک مؤسسات مختلف جشن‌ها و برنامه‌های متعددی برای کودکان برگزار می‌کند. سال گذشته در ۲۰۰ کشور جهان بیش از ۳۵۰۰ مراسم در این روز برگزار شد.

“صلح پایه‌ی موجودیت ماست”

?کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل درباره‌ی “روز جهانی صلح” می‌گوید: «صلح پایه موجودیت ماست. اساس هویت ماست. انگیزه همه آن چیزی است که ما انجام می‌دهیم. در روز جهانی صلح، بیایید یاد همه آنانی را که از خشونت رنج کشیده‌اند، گرامی بداریم. بیایید آرمان صلح را در قلب‌هایمان پاس داریم.»
سازمان ملل در روز آتش‌بس جهانی از تمامی رهبران سیاسی جهان دعوت می‌کند که تنها ۲۴ ساعت به آنچه بر سر مردم بی‌گناه و کودکانشان می‌آورند، بیندیشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *