روز پژوهش

?چگونه موضوعی برای مقاله‌ی خود در حوزه زنان پیدا کنیم؟

✍?نویسنده: عطیه ملک‌زاهدی

▫️بر اساس تجربه شخصی خودم چند نکته برای انتخاب موضوع پژوهش در حوزه زنان را به اشتراک می‌گذارم. سه مورد اول درباره هر پژوهشی صدق میکند و سه مورد آخر درباره پژوهش درباره مسائل زنان است:

۱.علاقه: به کدام موضوع در حوزه زنان علاقه دارید؟ مادری؟ مشکلات زنان شاغل؟ آزار خیابانی؟ حوزه علاقه شما می‌تواند به انتخاب دقیق‌تر موضوع کمک کند.

۲.دسترسی: درست است که علاقه مهم است اما باید به این سوال هم پاسخ دهید که به این موضوع دسترسی دارید؟ مثلا اگر درباره زنان کارتن‌خواب میخواهید مطالعه کنید آیا می‌توانید این زنان را پیدا کنید و وارد میدان تحقیق شوید؟ آیا از نظر روحی آمادگی صحبت کردن با زنی کارتن‌خواب را دارید؟

۳.جست‌وجوی منابع خارجی: نه فقط درباره زنان در هر موضوعی که می‌خواهید تحقیق کنید مقاله‌های خارجی را بخوانید. این مقاله‌ها ایده‌های بسیاری به شما می‌دهند‌. در فرآیند سرچ کردن ممکن است ایده جدیدی پیدا کنید و کلا موضوع قبلی را کنار بگذارید.

۴. به اینستاگرام بسنده نکنید: درست است که صفحات مختلفی در اینستاگرام به مسائل زنان می‌پردازد اما شما در جایگاه پژوهشگر نباید به فضای مجازی بسنده کنید. این صفحات به دلایل مختلف فقط برخی از مسائل زنان را خبری می‌کنند. مشکلات زنان بی‌سواد، زنان کارگر و… در فضای واقعی باید به دنبالش رفت نه فضای مجازی.

۵.به زنان فرودست بپردازید: بین دسترسی به منابع ثروت و قدرت و محرومیت اجتماعی ارتباط عکس وجود دارد. یعنی هرچه قدر شخصی ثروت کمتری داشته باشد و در موقعیت اجتماعی پایین‌تر باشد احتمالا تبعیض‌ها و محرومیت‌های بیشتری را تجربه می‌کند. به همین دلیل زنان روستایی، زنان بی‌سواد، زنان دارای معلولیت تبعیض‌ها و مشکلات جدی‌تری نسبت به زنان شهری، تحصیلکرده، زنان بدون معلولیت دارند.

۶. با سازمان‌های مردم نهاد ارتباط بگیرید: ان‌جی‌اوهایی هستند که برای زنان سرپرست‌خانوار، زنان معتاد و… کار می‌کنند‌‌. ارتباط با این موسسات کمک می‌کند فهم بهتری درباره مسائل زنان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *