سرگردانی

✔️مسدودشدن همراه‌بانک افراد غیر‌ایرانی، خبری که در روزهای گذشته باعث به‌وجودآمدن مشکلاتی برای اتباع ساکن ایران شد و البته در این سال‌ها هم بارها با مشکلاتی در خدمات بانکی مواجه بودند، حتی به‌همین‌دلیل شاهد خبرهایی از خرید‌و‌فروش کارت بانکی افراد ایرانی در بین افغانستانی‌ها بودیم که این موضوع هم گاه شرایط را پیچیده‌تر کرده و فعالیت اقتصادی و معیشت‌شان را در خطر قرار داده است.

✔️این ماجرا به روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح‌بودن اطلاعات هویتی هر فرد، اخذ کد شهاب بر‌می‌گردد که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است و اتباع ایرانی برای اخذ کد شهاب به کد ملی و اتباع غیر‌ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند. گفته می‌شود اتباع غیرایرانی که این کد فراگیر را تاکنون دریافت نکرده و به بانک اعلام نکرده‌اند، با مشکل مسدودی حساب مواجه شدند؛ ولی بسیاری بر ناگهانی‌بودن این خبر اذعان دارند. البته مدیر‌عامل بانک صادرات دلیل مسدود‌شدن بعضی حساب‌های مهاجران افغان را مبارزه با پول‌شویی ذکر کرد و با موافقت رئیس کل بانک مرکزی به دارندگان حساب‌های فاقد کد شهاب از‌جمله حساب‌های مهاجران افغانستانی یک ماه فرصت داده شده تا کد شهاب دریافت و به بانک اعلام کنند.

✔️باوجود‌این به دلیل خلأهای قانونی برای افراد غیر‌ایرانی در کشور، از این دست مشکلات همیشه وجود داشته که طبق نظر محمدصالح نقره‌کار، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، ما به دستگاه متولی واحدی در زمینه اتباع نیاز داریم و از این نظر از حیث ساختاری و هنجاری و رفتاری محتاج به بازنگری و توجه به وضعیت اتباع در شرایط کنونی با لحاظ عنصر زمان و مقتضای شرایط روز هستیم. نادیده‌گرفتن حقوق اتباع یا به ابهام و تاریکی برگزار‌کردن نظام حقوقی حاکم بر اتباع رویکرد مناسبی برای کشور ما نخواهد بود. همچنین مشکل استفاده از خدمات بانکی و دریافت کارت بانکی در بین بسیاری از این افراد همیشه وجود داشته که فاطمه اشرفی، مدیرعامل انجمن حامی، به آن اشاره می‌کند: چیزی که الان خیلی بین این افراد شایع است، این است که معمولا کارت یکدیگر را استفاده می‌کنند، امکان دارد یک ایرانی چند حساب باز کند و اتباع از آن کارت‌ها استفاده کنند یا کارت بانک ایرانی خرید‌و‌فروش شود؛ بنابراین چون مسائل در این زمینه متفاوت است، نمی‌توان صرف یک موضوع بررسی مطلقی کرد. طبق نظر بسیاری از فعالان و کارشناسان مربوطه با وجود افزایش موج مهاجرتی اخیر به ایران، برای جلوگیری از بی‌نظمی جامعه نیاز به بازنگری در قوانین اتباع احساس می‌شود.

 

✍️نسترن فرخه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *