روز سینما

?جادوی هنر هفتم| گزارش حلقه فیلم و مستند انجمن پویش به مناسبت روز سینما

?عطیه ملک‌زاهدی: ‌21 شهریور روز ملی سینما نامیده شده است. این روز به مناسبت بزرگداشت ورود نخستین دوربین فیلمبرداری و نمایش اولین فیلم در ایران است.

سینما در جهان با نام برادران لومیر گره خورده است. سال 1895 برادران لومیر سینماتوگراف را اختراع کردند. سینماتوگراف دوربین ثبت تصاویر متحرک بود. اولین فیلم‌هایی ثبت شده در تاریخ سینما در واقع همین تصاویر متحرک بودند تصاویری که برای مخاطبان اولیه سینما حیرت‌آور نیز بود. کم‌کم کارگردانان کشف کردند که می‌توان از این تکنولوژی جدید استفاده کرد و با تغییر زاویه دوربین، استفاده از تکنیک‌های تدوین و… داستان‌های جذاب برای مخاطبان تعریف کرد. در طی سال‌های بعد ژانرها و موضوعات گوناگون به فیلم‌های سینما اضافه شد. کارگردانان فیلم‌هایی با مضامین فرهنگی، سیاسی، روانشناسی، اجتماعی و… برای مخاطبانی از طبقات و سنین مختلف تولید کردند و این گونه هنر هفتم شکل گرفت. سینما که در آغاز مخاطبانی محدود در بین طبقات کارگر داشت پس از مدتی مخاطبانی از سراسر جهان داشت.

حالا می‌توان گفت که سینما هم یکی از منابع شناخت جهان شده است و به رسانه‌ای مهم تبدیل شده است که نمی‌توان تاثیر آن را نادیده گرفت. سینما حالا نه فقط برای سرگرمی بلکه برای اهداف دیگر مانند افزایش آگاهی مخاطب، آشنا کردن مخاطب با دنیاهای جدید و… استفاده می‌شود. به دلیل اهمیت فیلم‌های سینمایی و مستندها از سال گذشته در انجمن پویش حلقه‌ی فیلم و مستند شکل گرفت. در این حلقه فیلم‌ها و مستندهای مرتبط با حوزه‌ی فعالیت‌های انجمن پویش تحلیل و نقد می‌شود. تاکنون 6 جلسه از این حلقه برگزار شده و فیلم‌های سوپر30، اعجوبه، انجمن شاعران مرده، کفرناحوم و مستندهای توران خانم و خشت اول نقد و بررسی شده است. حلقه فیلم و مستند انجمن پویش در ماه‌های آینده نیز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *