یادداشتی پیرو طرح سبد خواندن

????️یادداشتی کوتاه از واحد کتابخانی انجمن دوستداران کودک پویش به مناسبت روز 11 دی ماه روز خانواده

????️این هفته در کتابخانه، برنامه جدیدی آغاز شد. “طرح سبد خواندن” برنامه‌ه­ایی است که با همکاری مؤسسه پژوهشی تاریخ و ادبیات کودکان در خانه کودک برای ۱۷ خانواده، شامل تعدادی از زنان سوادآموز و مادران دانش­‌آموزان پایه و تعدادی از مربیان به اجرا در آمد.

در طرح کیسه­‌های خواندن، تعدادی کتاب بر اساس رده سنی برای همه اعضای خانواده، انتخاب و در کیسه­‌ها قرارداده می­‌شود. هدف از این برنامه، ترویج خواندن در خانواده و هم چنین ایجاد ارتباطی مؤثرتر و صمیمی­‌تر بین اعضای خانواده، بویژه مادر و فرزند است. این کیسه­‌ها به منزله‌ی مهمان، در مدت زمانی معین و یک ماهه در خانه می­‌ماند و در جلسه­‌های که ماهانه برگزار می­‌شود، این کتاب‌ها با بقیه اعضا جابجا می­‌شوند.

????️در این جلسه خانواده­‌ها درباره بازخورد افراد خانواده نسبت به کتاب‌ها گفت‌وگو می­‌کنند و همچنین فرصتی برای انتقال تجربیات خود است.

????️جلسه‌ی اول کارگاه طرح کیسه­‌های خواندن با تسهیلگری خانم لطیفه خدادادی در خانه کودک محمودآباد برگزار شد که طی آن خانواده­‌ها با طرح مذکور آشنا شدند. در این کارگاه به اهمیت خواندن کتاب برای کودکان اشاره شد و پیرامون اهمیت تصویر در کتاب و شیوه بلندخوانی و فعالیت‌های قبل و بعد داستان‌ها گفت‌وگوهایی صورت گرفت. علاوه بر این، کتاب “خانم زری به گردش می­رود” بلندخوانی شد و درباره فعالیت‌های آن صحبت شد. در پایان نیز پس از گفت‌وگوی فردی با هر یک از خانواده­‌ها، کیسه­‌های کتاب بین آنها توزیع شد. همچنین مقرر شد در راستای تداوم همکاری­‌ها و پیگیری پرسش و پاسخ‌ها در طول این ماه، خانواده­‌ها در گروهی مجازی با عنوان سبد خواندن مشارکت کنند.

????️همراه ما باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *